Product Details:
| Quantity Per Pack | 250 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Industrial |
| Phosphate Free | Yes |
| Biodegradable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Bottle |
| Pack Size | 200 g |
| Country of Origin | Made in India |
APARSPRAY Waterless Car Wash & Wax Concentrate is an eco-friendly, concentrated gel designed for cleaning and polishing a wide variety of vehicles, including cars, trucks, bikes, and more, with minimal water usage—just 500ml to 1 liter to clean a car. It effectively removes oil, grease, dust, and contaminants, leaving vehicles clean and shiny. The product offers higher dilution ratios, with 5-10 ml of concentrate required per 500 ml of water for cleaning and 15-20 ml for cleaning and polishing. Unique formulation uses special polymers that lift and encapsulate dirt, ensuring streak-free and scratch-free cleaning without water. It can be used on all vehicle surfaces such as the body,Wheels, dashboard, and seats. The product is quick to apply: spray, wipe, and buff dry with microfiber towels for a polished finish. providing powerful waterless cleaning that is cost-effective, eco-friendly, and efficient. It eliminates the need for rinsing and is safe for all vehicle surfaces, offering a streak-free finish with advanced cleaning technology that prevents scratches and swirl marks. How to use Step 1: dilute 5-10 ml of concentrate in 500 ml of water & Spray directly onto the surface. Step 2: Wipe gently microfiber cloth to remove dirt and grime. Step 3: Buff with a clean microfiber towel for a glossy finish.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Form | Liquid |
| Brand | APAR |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Size | 100 ml |
| Packaging Size | 200 ml |
APARSPRAY All in One Polish is a specially formulated solution designed to enhance and protect car interiors. It provides a sleek, non-greasy finish while nourishing and preserving dashboards and other components. It prevents fading, cracking, and discoloration, ensuring long-lasting protection. Its versatile application works on various surfaces like plastic, vinyl, and fiber. With a dust-repellent, quick-drying formula, it delivers a polished, showroom-like shine with effortless application. How to use Step 1: Spray directly on dashboard or onto a microfiber cloth. Step2: Wipe gently to remove dust & dirt. Step 3: Buff for a long-lasting, showroom-like shine!
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Form | Spray |
| Function | Penetrant, Rust Remover |
| Pack Size | 150ml |
| Application Method | Aerosol Spray |
| Country of Origin | India |
Apar AS-40 is multipurpose non acidic Rust Remover, Lubricant, corrossion resistant, Chain Lube, Cleaner and Protecting Agent, it has excellent penetrating power to loosen jammed nuts and bolts, locks, window or door etc, effectively and delivers a protective coating for metals, preventing them from rust and corrosion. It Can be used on multiple surfaces such as metal, ceramic,Aluminium, wood, plastic, glass etc.
How To Apply:
1 - Shake the can well and target the nozzle towards the area of use and spray sufficiently to wet.
2 - Allow to soak for 10-15 mins, Do not wipe off for the best protection