Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Matt |
| Can Size | 440ML |
| Application Surface | Metal, Wood |
| Shade | White |
| Feature | Rust Proof, Fast Dry |
| Drying Time | 10 min |
| Recoat Time | 10–15 min |
Apar Primer Surfacer White spray paint is specially developed for touch-up and scratch removal needs for Automotive Cars, Bikes, furniture, etc.
It holds the bare surface perfectly, fills scratches, eliminates surface irregularities, protects against rust, and provides a base for top coat with strong intercoat adhesion , Its Pure acrylic resin and High performance anticorrossive pigments like zinc, based composition provides, Fast-drying, long lasting, Excellent Coverage, Corrossion Resistance,highly adhesive and smooth Matt finish.Its coats are Hard, durable against heat and prevents the metal surface from rust.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 225 ml |
| Brand | Apar |
| Application Surface | Metal |
| Shade | Grey |
| Feature | Fast Dry, Rust Proof |
| Packaging Type | Bottle |
| Paint Color | Grey |
| Drying Time | 30 min |
| Recoat Time | 15–30 min |
| Types Of Spray Paints | Acrylic |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Brand | APAR |
| Substrate | Metal |
| Finish | Matt |
| Can Size | 440 ML |
| Application Surface | Wood, Metal |
| Paint Finish | Matte |
| Shade | Epoxy Primer Surfacer Grey |
| Base Type | Epoxy |
| Feature | Rust Proof, Fast Dry |
| Suitable Surface | Metal, Car Body |
| Drying Time | 10–20 min |
| Recoat Time | 15–30 min |
| Country Of Origin | India |
Apar Epoxy Primer Surfacer Grey spray paint is specially developed for touch-up and scratch-removing needs for automotive cars, bikes, furniture, etc. It holds the bare surface perfectly, fills scratches, eliminates surface irregularities, protects against rust, and provides a base for a top coat with strong intercoat adhesion. Its pure epoxy resin and high-performance anticorrosive pigments, like zinc-based composition, provide fast-drying, long-lasting, and excellent coverage, corrosion resistance, high adhesion, and a smooth matte finish. Its coats are hard and durable against heat and prevent the metal surface from rust.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Primer Type | Plastic Primer |
| Application Surface | Plastic |
| Brand | Apar |
| Pack Size | 225 ml |
| Finish | Smooth |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Over Multi Plastic Surface |
| Finish Type | Smooth |
| Color | Water White |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Application Surface | car, Metal, Automotive |
| Base Type | Solvent Based |
| Can Size | 225 ml |
| Finish | Matt |
| Pack Size | 225 ml |
| Shade | White |
| Form | Aerosol |
| Feature | Fast Dry, Rust Proof |
| Color | White |
| Brand | Apar |
| Packaging Type | Can |
| Paint Color | White |
| Finish Type | Matt |
| Drying Time | 10 min |
| Usage Area | Industrial, Automotive |
| Recoat Time | 10–15 min |
| Touch Dry Time | 10 min |
| Types Of Spray Paints | Acrylic |
| Sandable Time | 1 hour |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Spray type | Rust preventive |
| Pack size | 225 ml |
| Application area | Electrical parts, Metal, Machinery, Marine, Tools, Automotive |
| Brand | Apar |
| Packaging Type | Bottle |
| Paint Color | Brown |
| Container type | Aerosol can |
| Shelf life | 12 months |
| Types Of Spray Paints | Acrylic |
| Country of Origin | Made in India |