Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Bottle |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 225 ml |
| Brand | APAR SPRAY |
| Application Surface | Wood, Metal |
| Shade | JCB yellow |
| Feature | Rust Proof, Fast Dry |
| Packaging Type | Can |
| Paint Color | Yellow |
| Drying Time | 30 min |
| Recoat Time | 15–30 min |
| Types Of Spray Paints | Acrylic |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Wood and Metal |
Description:
Apar Spray Paint JCB YELLOW is developed for JCB Cranes, decorative, automotive, industrial, art and craft paint work over metal, plastic and wood surfaces, Its high quality acrylic resin and High performance true pigments based composition provides, Fast-drying, long lasting, High Gloss, Excellent Coverage, Corrossion Resistance, highly adhesive, durable and smooth gloss finish. Its coats are Hard, durable against heat and prevents the metal surface from rust. Available in various shades to suit different appliances, such as Car, Bike, Tractor, Cycle, Furniture, Fan, Refrigerator, Wooden or Steel Cabinet, Wall Art, Paintings etc.
How To Apply:
1- Clean the surface area where you want to use the spray paint for any water, oil, grease, durt, rust etc, If Surface is rusty or non uniform, use 600 No. grit sandpaper to Smooth the Surface. To get better anti-rust performance on metal surface, apply Apar primer / surfacer Spray paint as a base coat.
2- Shake the can well. Gently press the top of the spray nozzle and direct to the target area at 10-12 Inches distance, spray the target area in stroking motion every 2-3 minutes for 2 to 3 coating till you get the desired look. Keep repeating for several times and get better effect. After use, invert the Can and press the nozzle without fail to Clean spray button,
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 225 ml |
| Usage/Application | Wood and Metal |
| Brand | APARSPRAY |
| Application Surface | Metal, Wood |
| Paint Finish | Glossy |
| Shade | Deep orange |
| Base Type | Acrylic |
| Feature | Fast Dry, Rust Proof |
| Suitable Surface | Car Body, Metal, Bike Body |
| Packaging Type | Can |
| Drying Time | 30 min |
| Recoat Time | 15–30 min |
| Types Of Spray Paints | Acrylic |
| Country of Origin | Made in India |
Apar Spray Paint DEEP ORANGE is developed for general purpose, decorative, automotive, industrial, art and craft paint work over metal, plastic and wood surfaces. Its high quality acrylic resin and High performance true pigments based composition provides, Fast-drying, long lasting, High Gloss, Excellent Coverage, Corrossion Resistance, highly adhesive, durable and smooth gloss finish. Its coats are Hard, durable against heat and prevents the metal surface from rust. Available in various shades to suit different appliances, such as Car, Bike, Tractor, Cycle, Furniture, Fan, Refrigerator, Wooden or Steel Cabinet, Wall Art, Paintings etc.
How To Apply:
1- Clean the surface area where you want to use the spray paint for any water, oil, grease, durt, rust etc, If Surface is rusty or non uniform, use 800 No. grit sandpaper to Smooth the Surface. To get better anti-rust performance on metal surface, apply Apar primer / surfacer Spray paint as a base coat.
2- Shake the can well. Gently press the top of the spray nozzle and direct to the target area at 6-7 Inches distance, spray the target area in stroking motion every 2-3 minutes for 2 to 3 coating till you get the desired look. Keep repeating for several times and get better effect. After use, invert the Can and press the nozzle without fail to Clean spray button,
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 440 ml |
| Application Surface | Metal, Wood |
| Shade | Brown |
| Feature | Fast Dry, Rust Proof |
| Drying Time | 30 min |
| Recoat Time | 15–30 min |
| BRAND NAME | APARSPRAY |
| COLOR NAME | EICHER BROWN |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 440 ml |
| Application Surface | Metal, Wood |
| Shade | Green |
| Feature | Rust Proof, Fast Dry |
| Drying Time | 20 min |
| Recoat Time | 15–30 min |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 225ML |
| Application Surface | Metal, Wood |
| Shade | Blue |
| Feature | Rust Proof, Fast Dry |
| Drying Time | 30 min |
| Recoat Time | 10–15 min |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 440ML |
| Application Surface | Metal, Wood |
| Shade | White |
| Feature | Fast Dry, Rust Proof |
| Drying Time | 10 min |
| Recoat Time | 10–15 min |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Matt |
| Can Size | 225ml |
| Application Surface | Wood, Metal |
| Shade | Black |
| Feature | Fast Dry, Rust Proof |
| Drying Time | 10 min |
| Recoat Time | 10–15 min |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 440 ml |
| Application Surface | Wood, Metal |
| Shade | Green |
| Feature | Rust Proof, Fast Dry |
| Drying Time | 20 min |
| Recoat Time | 15–30 min |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 440 ml |
| Application Surface | Metal, Wood |
| Shade | Green |
| Feature | Fast Dry, Rust Proof |
| Drying Time | 20 min |
| Recoat Time | 15–30 min |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Metallic |
| Can Size | 225ML |
| Application Surface | Metal |
| Shade | Red |
| Feature | Fast Dry, Rust Proof |
| Drying Time | 10 min |
| Recoat Time | 10–15 min |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 225ML |
| Application Surface | Metal |
| Shade | Clear |
| Feature | Fast Dry, Rust Proof |
| Drying Time | 10 min |
| Recoat Time | 10–15 min |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Bottle |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 440 ML |
| Brand | Apar |
| Application Surface | Metal |
| Shade | Red |
| Feature | Rust Proof, Fast Dry |
| Packaging Type | Can |
| Drying Time | 30 min |
| Color | Red |
| Recoat Time | 15–30 min |
| Types Of Spray Paints | Acrylic |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Wood and Metal |
Description:
Apar Spray Paint SIGNAL RED is developed for general purpose, decorative, automotive, industrial, art and craft paint work over metal, plastic and wood surfaces. Its high quality acrylic resin and High performance true pigments based composition provides, Fast-drying, long lasting, High Gloss, Excellent Coverage, Corrossion Resistance, highly adhesive, durable and smooth gloss finish. Its coats are Hard, durable against heat and prevents the metal surface from rust. Available in various shades to suit different appliances, such as Car, Bike, Tractor, Cycle, Furniture, Fan, Refrigerator, Wooden or Steel Cabinet, Wall Art, Paintings etc.
How To Apply:
1- Clean the surface area where you want to use the spray paint for any water, oil, grease, durt, rust etc, If Surface is rusty or non uniform, use 600 No. grit sandpaper to Smooth the Surface. To get better anti-rust performance on metal surface, apply Apar primer / surfacer Spray paint as a base coat.
2- Shake the can well. Gently press the top of the spray nozzle and direct to the target area at 10-12 Inches distance, spray the target area in stroking motion every 2-3 minutes for 2 to 3 coating till you get the desired look. Keep repeating for several times and get better effect. After use, invert the Can and press the nozzle without fail to Clean spray button,
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Form | Aerosol |
| Color | Silver |
| Finish | Gloss |
| Can Size | 440ml |
| Brand | Apar |
| Application Surface | Metal, Wood |
| Shade | Silver |
| Feature | Fast Dry, Rust Proof |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Metal |
| Drying Time | 30 min |
| Application Area | Automotive, Industrial, Construction, DIY, Furniture, Appliance |
| Recoat Time | 15–30 min |
| Types Of Spray Paints | Epoxy |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Packaging Size | 200ml |
| Packaging Type | Bottle |