Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 440 ml |
| Application Surface | Metal, Wood |
| Shade | Grey |
| Feature | Fast Dry, Rust Proof |
| Drying Time | 20 min |
| Recoat Time | 10–15 min |
| Color Name | RAL 7001 (Silver Grey) |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Can Size | 440 ml |
| Available Color | high gloss black |
| Brand | Apar |
| Form | Spray |
| Application Surface | Metal |
| Feature | Fast Dry, Rust Proof |
| Packaging Type | Bottle |
| Drying Time | 30 min |
| Recoat Time | 15–30 min |
| Types Of Spray Paints | Acrylic |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Finish | Matt |
| Can Size | 440 ml |
| Paint Type | Spray Paint |
| Brand | Apar |
| Application Surface | Metal |
| Shade | Black |
| Feature | Fast Dry, Rust Proof |
| Packaging Type | Bottle |
| Paint Color | Black |
| Drying Time | 30 min |
| Recoat Time | 15–30 min |
| Types Of Spray Paints | Acrylic |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Color | JCB yellow |
| Finish | Gloss |
| Can Size | 440 ML |
| Available Color | Yellow |
| Brand | APAR |
| Form | Spray |
| Application Surface | Metal |
| Base Type | Acrylic |
| Shade | Yellow |
| Surface Type | Metal |
| Feature | Fast Dry, Rust Proof |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
| Drying Time | 15–30 min |
| Application Area | Appliance, DIY, Automotive |
| Pack Type | Single Can |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 440 ml |
| Brand | Apar |
| Application Surface | Metal |
| Shade | RAL7032 |
| Feature | Fast Dry, Rust Proof |
| Packaging Type | Bottle |
| Paint Color | RAL 7032 SEIMENS GREY |
| Drying Time | 30 min |
| Recoat Time | 15–30 min |
| Types Of Spray Paints | Acrylic |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Semi Gloss |
| Can Size | 440 ml |
| Brand | Apar |
| Application Surface | Metal, Wood, Plastic |
| Shade | Grey |
| Feature | Rust Proof, Fast Dry |
| Packaging Type | Bottle |
| Paint Color | RAL 7035 |
| Paint Base Type | Acrylic |
| Drying Time | 10 min |
| Features | Perfect matching with powder coated parts |
| Recoat Time | 10–15 min |
| Model Name/Number | RAL 7035 |
| Types Of Spray Paints | Acrylic |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Brand | Apar |
| Color Family | Black |
| Pack Size | 440 ml |
| Paint Finish | Glossy |
| Base Type | Acrylic |
| Suitable Surface | Car Body |
| Packaging Type | Bottle |
| Paint Color | Black |
| Drying Time | 20–30 min |
| Shade Type | Clear Coat |
| Country Of Origin | India |
| Types Of Spray Paints | Acrylic |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 225 ml |
| Application Surface | Metal |
| Feature | Rust Proof, Fast Dry |
| Packaging Type | Can |
| Drying Time | 30 min |
| Recoat Time | 15–30 min |
| Types Of Spray Paints | Acrylic |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Wood and Metal |
Description:
Apar Spray Paint GOLDEN YELLOW is developed for general purpose, decorative, automotive, industrial, art and craft paint work over metal, plastic and wood surfaces. Its high quality acrylic resin and High performance true pigments based composition provides, Fast-drying, long lasting, High Gloss, Excellent Coverage, Corrossion Resistance, highly adhesive, durable and smooth gloss finish. Its coats are Hard, durable against heat and prevents the metal surface from rust. Available in various shades to suit different appliances, such as Car, Bike, Tractor, Cycle, Furniture, Fan, Refrigerator, Wooden or Steel Cabinet, Wall Art, Paintings etc.
How To Apply:
1- Clean the surface area where you want to use the spray paint for any water, oil, grease, durt, rust etc, If Surface is rusty or non uniform, use 600 No. grit sandpaper to Smooth the Surface. To get better anti-rust performance on metal surface, apply Apar primer / surfacer Spray paint as a base coat.
2- Shake the can well. Gently press the top of the spray nozzle and direct to the target area at 10-12 Inches distance, spray the target area in stroking motion every 2-3 minutes for 2 to 3 coating till you get the desired look. Keep repeating for several times and get better effect. After use, invert the Can and press the nozzle without fail to Clean spray button,
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 440 ml |
| Application Surface | Metal, Wood |
| Shade | Black |
| Feature | Fast Dry, Rust Proof |
| Drying Time | 20 min |
| Recoat Time | 10–15 min |
| Color Name | RAL 9005 (Jet Black) |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 440 ml |
| Application Surface | Metal, Wood |
| Shade | Grey |
| Feature | Fast Dry, Rust Proof |
| Drying Time | 20 min |
| Recoat Time | 10–15 min |
| Color Name | RAL 7016 (Anthracite Grey) |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 400 ml |
| Application Surface | Metal, Wood |
| Feature | Rust Proof, Fast Dry |
| Drying Time | 20 min |
| Recoat Time | 10–15 min |
| Color Name | RAL 7045 (Telegrey 1) |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 440 ml |
| Application Surface | Metal, Wood |
| Shade | Blue |
| Feature | Rust Proof, Fast Dry |
| Drying Time | 20 min |
| Recoat Time | 10–15 min |
| Color Name | RAL 5015 (Sky Blue) |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 440 ml |
| Application Surface | Metal, Wood |
| Shade | Blue |
| Feature | Rust Proof, Fast Dry |
| Drying Time | 20 min |
| Recoat Time | 10–15 min |
| Color Name | RAL 5012 (Light Blue) |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 440 ml |
| Application Surface | Wood, Metal |
| Shade | White |
| Feature | Fast Dry, Rust Proof |
| Drying Time | 20 min |
| Recoat Time | 10–15 min |
| Color Name | RAL 9010 (Pure White) |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 440 ml |
| Application Surface | Metal, Wood |
| Shade | Yellow |
| Feature | Rust Proof, Fast Dry |
| Drying Time | 20 min |
| Recoat Time | 10–15 min |
| Color Name | RAL 1004 (Golden Yellow) |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 440 ml |
| Application Surface | Wood, Metal |
| Shade | Blue |
| Feature | Rust Proof, Fast Dry |
| Drying Time | 20 min |
| Recoat Time | 10–15 min |
| Color Name | RAL 5005 (Signal/Dark Blue) |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 440ML |
| Application Surface | Wood, Metal |
| Shade | Red |
| Feature | Rust Proof, Fast Dry |
| Drying Time | 10 min |
| Recoat Time | 10–15 min |
| Colour Name | PO Red |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Packaging Size | 440 ML |
| Application Area | Metal Surface |
| Paint Type | Lacquer Spray |
| Finish | Glossy |
| Surface Finish | Gloss |
| Base Type | Acrylic |
| Can Size | 440 ml |
| Brand | Apar |
| Application Surface | Metal |
| Shade | Clear |
| Feature | Fast Dry, Rust Proof |
| Packaging Type | Bottle |
| Drying Time | 30 min |
| Recoat Time | 15–30 min |
| Types Of Spray Paints | Acrylic |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 440 ml |
| Brand | Apar |
| Application Surface | Metal |
| Shade | Black |
| Feature | Rust Proof, Fast Dry |
| Packaging Type | Can |
| Paint Color | Black |
| Drying Time | 10 min |
| Recoat Time | 30–60 min |
| Types Of Spray Paints | Acrylic |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 225 ml |
| Brand | Apar |
| Application Surface | Metal |
| Shade | Green |
| Feature | Fast Dry, Rust Proof |
| Packaging Type | Can |
| Drying Time | 20 min |
| Recoat Time | 30–60 min |
| Types Of Spray Paints | Acrylic |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Wood and Metal |
Apar Spray Paint CNG GREEN is developed for general purpose, decorative, automotive, industrial, art and craft paint work over metal, plastic and wood surfaces. Its high quality acrylic resin and High performance true pigments based composition provides, Fast-drying, long lasting, High Gloss, Excellent Coverage, Corrossion Resistance, highly adhesive, durable and smooth gloss finish. Its coats are Hard, durable against heat and prevents the metal surface from rust. Available in various shades to suit different appliances, such as Car, Bike, Tractor, Cycle, Furniture, Fan, Refrigerator, Wooden or Steel Cabinet, Wall Art, Paintings etc.
How To Apply:
1- Clean the surface area where you want to use the spray paint for any water, oil, grease, durt, rust etc, If Surface is rusty or non uniform, use 600 No. grit sandpaper to Smooth the Surface. To get better anti-rust performance on metal surface, apply Apar primer / surfacer Spray paint as a base coat.
2- Shake the can well. Gently press the top of the spray nozzle and direct to the target area at 10-12 Inches distance, spray the target area in stroking motion every 2-3 minutes for 2 to 3 coating till you get the desired look. Keep repeating for several times and get better effect. After use, invert the Can and press the nozzle without fail to Clean spray button,
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Paint Type | Acrylic Spray |
| Finish | Glossy |
| Can Size | 440 ml |
| Application Surface | Wood, Plastic, Metal |
| Shade | orange |
| Feature | Rust Proof, Fast Dry |
| Packaging Type | Can |
| Drying Time | 30 min |
| Recoat Time | 15–30 min |
| Types Of Spray Paints | Acrylic |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Wood and Metal |
Apar Spray Paint DEEP ORANGE is developed for general purpose, decorative, automotive, industrial, art and craft paint work over metal, plastic and wood surfaces. Its high quality acrylic resin and High performance true pigments based composition provides, Fast-drying, long lasting, High Gloss, Excellent Coverage, Corrossion Resistance, highly adhesive, durable and smooth gloss finish. Its coats are Hard, durable against heat and prevents the metal surface from rust. Available in various shades to suit different appliances, such as Car, Bike, Tractor, Cycle, Furniture, Fan, Refrigerator, Wooden or Steel Cabinet, Wall Art, Paintings etc.
How To Apply:
1- Clean the surface area where you want to use the spray paint for any water, oil, grease, durt, rust etc, If Surface is rusty or non uniform, use 600 No. grit sandpaper to Smooth the Surface. To get better anti-rust performance on metal surface, apply Apar primer / surfacer Spray paint as a base coat.
2- Shake the can well. Gently press the top of the spray nozzle and direct to the target area at 10-12 Inches distance, spray the target area in stroking motion every 2-3 minutes for 2 to 3 coating till you get the desired look. Keep repeating for several times and get better effect. After use, invert the Can and press the nozzle without fail to Clean spray button,